Haber

Kremlin: (Rusya New START’ı askıya aldı) Amacımız nükleer denkliği korumak

Kremlin sözcüsü Dmitry Peskov, Rusya’nın “nükleer eşdeğerliği korumak” için Yeni Stratejik Silahların Azaltılması Anlaşması’na (START) katılımını askıya aldığını söyledi.

Rus devlet destekli RT kanalına yaptığı açıklamada Peskov, Rusya’nın kıtalararası nükleer balistik füze yeteneklerini kısıtlamayı amaçlayan ABD ile New START’a katılımını askıya almasını takdir etti.

Peskov, Rusya’nın Yeni START anlaşmasından çekilmediğini vurgulayarak, “Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rusya’nın anlaşmadan çekilmediğini, askıya aldığını vurguladı.” söz konusu.

Peskov, ABD ve diğer ülkelerin anlaşmada ısrar ettiği kontrol koşullarının kabul edilemez olduğuna işaret ederek, “NATO’nun giderek daha fazla müdahil olduğu günümüz çatışma ortamında bu koşullar mümkün değil. antlaşmanın bir tarafı.” dedi.

Peskov, Rusya’nın diğer ülkelerin nükleer kapasitelerini de dikkate alması gerektiğini belirterek, “Almanya ve Fransa’nın nükleer kapasitelerini de dikkate almalıyız ki bu çok önemli. Cumhurbaşkanımızın ve ülkemizin temel amacı bunun sağlanmasıdır. nükleer denge devam ediyor.” terimleri kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu