Haber

KKTC Cumhurbaşkanı Tatar, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Gürak ve askeri heyeti kabul etti

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Metin Gürak ve beraberindeki askeri heyeti kabul etti.

KKTC Cumhurbaşkanlığından yapılan yazılı açıklamaya göre, KKTC’nin 40’ıncı kuruluş yıl dönümü törenleri için Lefkoşa’da bulunan Genelkurmay Başkanı Orgeneral Gürak ve beraberindeki askeri heyet, Cumhurbaşkanı Tatar’la görüştü.

KKTC Cumhurbaşkanlığı ofisinde düzenlenen resepsiyonda konuşan Tatar, dünya genelinde yaşanan çatışmalara dikkat çekerek, bu nedenle Türkiye’nin garantörlüğü ve adada Türk askerinin varlığının Kıbrıs’ın istikrarı açısından önemine dikkat çekti.

Tatar, Türk Silahlı Kuvvetlerinin (TSK) 1974 yılından bu yana hem Rumlara hem de Türklere barış getirdiğini vurgulayarak, “Doğu Akdeniz’de istikrar ve güvenliğin tek garantisi Türk Silahlı Kuvvetlerinin burada bulunmasıdır.” İfadesini kullandı.

Orgeneral Gürak da KKTC’de olmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek, 40’ıncı yılda bir arada olmaktan büyük gurur duyduklarını ifade etti.

Gürak, Kıbrıs’ın Türkiye’nin milli davası olduğunu ve KKTC’ye her alanda destek vermeye devam edeceklerini kaydetti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu