Ekonomi

Karadeniz Gazı için 36 kilometrelik kara hattı tamamlandı

Karadeniz’de revize edilen 710 milyar metreküp doğal gazın karaya taşınması için 170 kilometre doğal gaz borusu döşendi. Gazın işleme tesisinden ulusal şebekeye bağlanacağı 36 kilometrelik kara hattı da tamamlandı. Coğrafi zorlukların yaşandığı sahada birden fazla engel aşılarak tamamlanan parkurda ilk kez otomatik kaynak makinesi kullanıldı.

Zonguldak’a 170 kilometre uzaklıkta keşfedilen ve 710 milyar metreküp olarak revize edilen Karadeniz Gazının ulusal şebekeye bağlanması için çalışmalar tüm hızıyla devam ediyor. Geçen yıl haziran ayında inşaatına başlanan 36 kilometrelik kara iletim hattı da tamamlandı. 170 kilometrelik açık borularla karaya getirilecek olan doğal gaz, Gaz İşleme Tesisinde bir dizi işlemden geçirildikten sonra 36 kilometrelik kara taşıma sınırından ulusal şebekeye bağlanacak.

Karadeniz Gazının Mart ayında ilk etapta günde 10 milyon metreküp olarak transfer edilmesi planlanıyor. 50 milyon metreküp kapasiteli doğalgaz ölçüm istasyonundan geçecek gaz için otomatik kaynak makinesi kullanıldı. Sıfır hata için projede kullanılan otomatik kaynak makinesi ile birden fazla coğrafi engel aşılarak 87 noktada özel geçiş uygulaması gerçekleştirildi. – ZONGULDAK

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu