Sağlık

Deve gribi nedir, nasıl bulaşır, belirtileri nelerdir?

deve gribi nedir Dünya Sağlık Örgütü (WHO), ölümcül deve gribinin Dünya Kupası ile birlikte yeni bir salgına dönüşebileceği uyarısında bulundu. Peki deve gribi nedir? Deve gribinin belirtileri nelerdir? Deve gribi nasıl bulaşır? Deve gribi, MERS gribi olarak da bilinir. Peki, MERS gribi nedir? Deve gribi ile ilgili bilgiler haberimizde…

DEVE GRİBİ NEDİR?

Medipol Mega Üniversite Hastanesi İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Ahmet Aydın, MERS olarak da bilinen deve gribinin ateş, burun akıntısı, öksürük ve nefes darlığı semptomlarıyla ortaya çıktığını belirtti. ifadesini kullandı.

Medipol Mega Üniversite Hastanesi’nden yapılan açıklamada görüşlerine yer verilen Aydın, deve gribi virüsünün ilk olarak 2012 yılında Suudi Arabistan’da ortaya çıktığını belirterek, Kovid-19 ailesinden gelen virüsün vücuda atılan damlacıkların solunması ile ortaya çıktığını belirtti. hapşırma, öksürme ve konuşma sırasında havanın kontamine yüzey ve nesnelerle teması sonucunda. yemek yolu ile insanlara geçtiğini bildirmiştir.

Deve gribine Ortadoğu’da yayılan ‘solunum sendromu koronavirüs (MERS-CoV)’ adı verilen virüsün neden olduğunu belirten Aydın, şunları kaydetti:

‘Virüs özellikle enfekte deve, deve eti veya sütünden bulaşıyor ama insandan insana da bulaşabiliyor. Önemli akut solunum yolu hastalığı ateş, burun akıntısı, öksürük, nefes darlığı semptomları ile ortaya çıkar. Bazı hastalarda ishal, bulantı ve kusmaya sindirim sistemi semptomları eşlik eder. Birçok hasta zatürree ve böbrek yetmezliği gibi önemli komplikasyonlar geliştirir ve yaklaşık yüzde 30’u ölür.

Salgının görüldüğü ülkelere (Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Katar, Ürdün, Umman, Kuveyt, Yemen, Lübnan) seyahat edecek kişiler risk grubundadır. FIFA 2022 Dünya Kupası’nın Katar’da düzenlenmesi nedeniyle deve gribinin tüm dünya ülkelerine yayılma ihtimali bulunuyor. Virüs için aşı yoktur. Hastalar semptomlarına göre tedavi edilir. Çok hafif olabilir ve enfekte olan kişilerin üçte birinin öldüğü gözlemlendi.’

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu