Haber

Çin Dışişleri Bakanı: Çin, Suudi Arabistan ile Birçok Alanda İşbirliğine Hazır

YENİ DELHİ, 3 Mart (Xinhua) — Çin Dışişleri Bakanı Qin Gang, ülkesinin Suudi Arabistan ile üst düzey alışverişler için olumlu ivmeyi korumaya ve yüksek kaliteli Kuşak ve Yol İşbirliğini ilerletmek için çalışmaya hazır olduğunu söyledi.

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Prens Faysal bin Farhan el-Suud ile Perşembe günü Hindistan’ın Yeni Delhi kentinde 1-2 Mart tarihlerinde düzenlenen G20 Dışişleri Bakanları Toplantısı’nda Qin, Çin Devlet Başkanı Xi Jinping’in geçen yıl ilk Çinli-Arap olduğunu söyledi. Amerika Birleşik Devletleri Zirvesi ve Çin-GCC Zirvesi’ne katıldığını hatırlatan Xi, Suudi Arabistan’a da resmi bir ziyarette bulundu.

Qin, bu iki olayın Çin-Suudi Arabistan, Çin-KİK ve Çin-Arap ilişkilerinde yeni bir sayfa açtığını belirtti.

Çin’in enerji, ticaret ve yatırım ile yeşil ve dijital ekonomi alanlarında daha verimli sonuçlar elde etmek için Suudi Arabistan ile işbirliğine hazır olduğunu kaydeden Qin, Suudi Arabistan’ın bölgesel konularda aktif rol oynaması için Çin’in destek verdiğini sözlerine ekledi.

Faysal, Başkan Xi’nin geçen yıl Suudi Arabistan’a yaptığı ziyaretin ikili ilişkileri yeni bir düzeye taşıdığını söyledi.

Suudi Arabistan ve Çin’in büyük bir iş birliği potansiyeline sahip olduğunu ve ülkesinin her zaman Çin ile çıkarlarını ön planda tuttuğunu vurgulayan Faisal, Suudi Arabistan-Çin ilişkilerinin büyük açılımlar göstereceğine inandığını ifade etti.

haberbornova.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu